top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEce Bozdağ

Doğum İzni Sonrası İşe Dönüş
Doğumdan sonra işe geri dönüş süreci anneler için hem endişe hem de stresin yoğun yaşanabildiği bir dönem. Hemen her kadında farklı düzeylerde olmakla birlikte hissedilen ve baş edilmeye çalışılan suçluluk duygusu da işin bir gerçeği…


Yapılan araştırmalar kadınların doğumdan yaklaşık altı ay sonra fiziksel olarak toparlanma ve adaptasyon süreci ile birlikte psikolojik ve sosyal olarak da gebelik öncesi dönemlerine gelebildiğini işaret ediyor. İşe geri dönüş ve tam zamanlı annelikten yeni bir modele geçiş için sabit ideal sürelerden bahsetmek mümkün değil, her anne ve bebeğinin öyküsünün biricikliği ön planda; ancak işe geri dönmeye bağlı bebeğinden ayrılmaya yüklenen anlam ve sürecin nasıl işlediği oldukça önemli. Örneğin; annenin çok yoğun bir suçluluk duyguyla beraber işe dönüş yapıyor olması sağlıklı bir ayrılık sürecini desteklemeyecektir.


Mutlu annenin mutlu çocuk demek olduğunu artık biliyoruz. Gender & Society’de 2012’de yayınlanan bir çalışma, çalışan ve çalışmayan annelerin tatmin kaynaklarını ve düzeylerini incelemiştir. Çalışmaya göre, çalışan annelerde çalışmayan annelere göre hayat yoğunluğunun daha fazla olmasına rağmen tatmin duygusunun da daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışan annelerin daha mutlu ve sağlıklı olduğu yapılan bu çalışmanın sonuçları arasında.


Annelerin doğum izninden işe geri dönüş süreci için yapılabilecekler:


Aynı anda minimum değişiklik

Yeni bir bakıcı, bir aile büyüğünün bakımveren olarak aile dinamiğine dahil edilmesi gibi büyük değişiklikleri tercihen işe geri dönüşün en az üç ay önce yapılması bebeğinizin uyumu ve adaptasyonu açısından önemlidir.


Gücü paylaşmak

Yeni annelerin sıklıkla herşeyi kontrol etmeye meyilleri olur -ki bu durum anneler için oldukça zorlayıcıdır. Gücü ve kontrolü eş ile, bakıcı ile veya bakımveren olacak kişiler ile paylaşmak anne üzerindeki yükü hafifletecektir. Bebeğin hayatındaki diğer bakımverenlere güvenmek ve yükü paylaşmak bu süreçte annelere iyi gelecektir.


İşte işe odaklanmak

Herşeyi mükemmel yapmaya çalışmak ilk etapta mümkün olmayabilir. Sürecin çok doğal bir parçasıdır bu. İşe gittiğinde bebeğini, eve gelince işini düşünen anneler suçluluk duygusunu daha yoğun hissedebilirler. Odaklanma becerilerini geliştirmeye çalışmak sürecin sağlıklı ilerlemesini destekleyecektir.


Kendinize zaman vermek

İster çok gönüllü, ister ekonomik şartlar gereğince istediğinden daha erken iş hayatına dönmüş olsun, bu sürece alışmak ve yeni düzeni oturtmak herkes için zaman ister. Yeni düzen, evde bakımveren olarak bir yetişkinin daha bulunuyor olması, saatler vb. konuların rayına oturması için kendinize ve çevrenizdekilere zaman tanımak yapılabilecekler arasındadır.


Yeterince iyi olmak

Tam da bu ikonda gördüğünüz gibi herşeye yetişen, elinin değdiği herşeyi mükemmel yapan ütopik kadını unutun. Bu gerçekçi değil. Yeterince iyi olmak hem kendinize hem yavrunuza hem de ailenize yetecek ve iyi gelecektir.20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page