top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEce Bozdağ

Çocuğumun Hayali Arkadaşı var
3-6 yaş arasındaki pek çok çocuğun hayali arkadaşı vardır. Bir süre sonra kendi kendine vazgeçilen hayali arkadaşlar, normal gelişim seyrinin bir parçası olabilir. Ebeveyn tarafında hayali arkadaşı olan çocuğun utangaç, içe dönük olacağı yönünde endişeler oluşurken aslında yapılan çalışmalar hayali arkadaş yaratmanın yaratıcılıkla ilişkili olduğunu, hayali arkadaşı olan ya da hayali oyun oynamayı daha çok seven çocukların daha yaratıcı olduğunu gösteriyor.3-6 yaş dönemi…


Eskiye nazaran yeterliliği çok artmış bir çocuk, istediklerini yapabiliyor ama hayatının kontrolü kendisinde değil; çünkü neyi yapıp yapmaması gerektiğiyle ilgili bakım verenleri tarafından sürekli direktifler veriliyor, sınırlar koyuluyor. Hayali arkadaşının tüm kontrolü ise çocuğun kendisinde! Üstelik bu oyun arkadaşı tüm oyunlara eşlik ediyor ve her zaman yanında. E bu çok eğlenceli ve kendisini güçlü hissettiriyor.

Hayali Arkadaşın Faydaları

Duygularını anlamak için ebeveynlere müthiş bir rehberdir.

Yaratıcı yönü besler, gelişmiş bir sembolik bir oyundur.

Çocuğun korkuları ile başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Problem çözme ve stratejik düşünme becerilerini geliştirebilir.


Neler Yapılabilir?

  • Ailelerin öncelikle hayali arkadaşı aşırıya kaçmadan hoş karşılaması gerekir.

  • Hayali arkadaş ile tekrar eden oyunlar iyi gözlemlenmelidir.

  • Çocuğa hayali arkadaş ile oynama konusunda yasak ve sınır getirilmemeli, kontrolü çocukta bulundurmaya özen gösterilmelidir.

  • Çocuğun uygunsuz davranışın sorumluluğunu hayali arkadaşa yüklemesi durumunda çocuğu hayali arkadaşa örnek olması yönünde teşvik etmek gerekir.


Travmatik bir yaşam deneyimi sonrası ortaya çıkan, varlığıyla çocukta olumsuz duygulanımlar yaratan veya 7 yaş civarında devam eden hayali arkadaşlar için uzman desteğine başvurabilirsiniz.

137 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page