top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEce Bozdağ

Oyun Terapisi
Oyun Terapisi nedir?

Yetişkinler ruh sağlığı problemlerinde psikolojik danışmanlık alırlar. Biz yetişkinlerin sözel olarak kendini ifade edebilme becerileri çocuklar için geçerli olmadığından dolayı çocuklar sorunlarını kelimelerle ifade edemezler. Gary Landreth’in dediği gibi “Oyun çocuğun dili, oyuncaklar ise kelimeleridir.” Çocukların doğal olarak kendilerini dışa vurumları onların oyunlarından geçer.


Oyun Terapisi Nasıl Fayda Sağlar?

Çocuklar ile terapi yapılırken iç dünyalarını açmalarına yönelik oyuncak ve sanat araçları kullanılır. Bunlar sayesinde çocuklar duygularını ve yaşanmışlıklarını ifade edecek ortamı bulur. Çocuğun kendini güvende hissetmesinin birincil olduğu oyun terapisinde oyun oynamayı doğal olarak seven çocuk içsel dünyasındaki problemleri, onu duygusal olarak zorlayan öğeleri oyuncaklar ile sergiler. Terapi süreci boyunca çocuğun kurduğu oyun gelişir ve oyun aracılığıyla kendisini duygusal olarak zorlayan konu ve olayları yeniden yaratma gücünü kendinde bulan çocuk gücü eline aldıkça hedeflenen denge sağlanır.


Oyun Terapisi Yaş Aralığı

Çocuklar sembolik oyun oynamaya 2 yaş civarında başlar. Sembolik oyun, çocuğa metaforlar üzerinden anlatım becerisi sağlamaktadır. Oyun Terapisi 2-11 yaş arası çocuklar için uygundur.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page